Zateplenie dilatačnej špáry

Dilatačná špára ako komín, ktorý ochladzuje.

Dilatačná špára je medzera medzi domami, ktorá umožňuje tepelnú rozťažnosť stavieb bez poškodenia muriva. Tieto špáry sa nachádzajú zväčša v radových zástavbách alebo v dlhých blokoch bytových domov. Hrúbka dilatačnej špáry je obvykle 15 až 90 cm. Problémom dilatačných špár je ochladzovanie susediacich stien bytov. V špáre dochádza ku komínovému efektu a ochladzovaniu prúdiacim vzduchom.
Pôvodne mali byť dilatačné medzery predelené priečkami, ktoré bránia cirkulácii vzduchu. Obvykle však tieto priečky chýbajú a dochádza tak k prúdeniu vzduchu po celej výške stavby. Pri bytových domoch môže byť táto výška až 40 metrov. Vzhľadom na rozmer špáry, už nie je možné do nej vstúpiť a izoláciu doplniť.

Zastavte prúdenie vzduchu v dilatačnej špáre.

Na zamedzenie prúdenia vzduchu v dilatačnej špáre je vhodné vyplniť medzeru trvale pružnou tepelnou izoláciou. Vzhľadom na náročnosť aplikácie je najvhodnejšie zatepliť dilatačnú medzeru fúkanou celulózovou izoláciou Climatizer Plus, ktorá je impregnovaná proti horeniu, hlodavcom, hmyzu i plesniam. Navyše, zhora je chránená proti zatečeniu a odvetraná, preto dosahuje životnosť až 50 rokov! Zamedzením komínového efektu a tepelných strát cez tieto steny dokáže zateplenie dilatačnej špáry zvýšiť povrchovú teplotu steny v interiéri až o 5 °C.

Jediní na Slovensku

TopTerm je jediná firma, ktorá zatiaľ na Slovensku zatepľovala dilatačnú špáru medzi blokmi bytových domov – v Bratislave na Moskovskej a Poľnej ulici pri projekte komplexnej obnovy bytového domu a medzi dvomi drevostavbami vo Vrakuni.

Výhody celulózovej izolácie Climatizer Plus pri zateplení dilatačnej medzery:

  • v porovnaní s minerálnou vlnou a sklenou vatou celulózová izolácia po čase neusadá
  • jediná izolácia s garantovanou zárukou 20 rokov a životnosťou až 50 rokov!
  • izolácia bráni šíreniu ohňa a zvyšuje požiarnu bezpečnosť
  • odpudzuje hlodavce a hmyz, je prírodná, bez zápachu, zdravotne vyhovujúca a príjemná na dotyk
  • aj v prípade zatečenia izolácia rýchlo vyschne a nestratí svoju izolačnú schopnosť
  • izolácia je celistvá - bez spojov, cez ktoré by unikalo teplo a dokonale kopíruje všetky dutiny a medzery
  • bezodpadová technológia

Máte záujem o zateplenie dilatačnej špáry? Kontaktujte TopTerm.