Pasívne domy

Máte vysoké nároky na kvalitu bývania? Je vašou požiadavkou príjemná teplota v horúcich letných a mrazivých zimných dňoch? Chcete dennodenne dýchať čerstvý a zdravý vzduch a nemať pri vetraní prievan? To všetko sa dá dosiahnuť s minimálnymi nákladmi na vykurovanie, stačí bývať v pasívnom dome.

Pasívny dom spraví Váš život komfortnejší

Pasívny dom využíva jednoduché fyzikálne princípy na úsporu energie:

  • kvalitnú tepelnú izoláciu,
  • dokonalé utesnenie pasívneho domu proti vetru,
  • ohrev vody slnečným žiarením,
  • predhrievanie vzduchu,
  • ohrev interiéru slnečnými lúčmi,
  • akumuláciu tepla v zime a chladu v lete,
  • výmenu tepla vydýchaného vzduchu s čerstvým vzduchom,
  • okná s trojsklom.

Tepelná strata pasívneho domu je tak nízka, že nepotrebujete bežný systém vykurovania. Teplo získané od slnka, ľudí a elektrických spotrebičov vám vykúri celý dom po väčšinu roka a tým dokáže ušetriť až 90 % prevádzkových nákladov.

Energetická náročnosť jednotlivých typov budov

Energetická náročnosť budov
Typ výstavby Presklené kancelárie Staršia výstavba Súčasná výstavba Energeticky úsporné domy Nízko-energetické domy Trojlitrové domy Pasívne domy Nulové domy
Spotreba energie na vykurovanie v kWh/m2/rok 500 a viac 200 a viac 100 50 - 70 30 - 50 15 - 30 5 - 15 0 - 5
Ročné náklady na vykurovanie a klimatizáciu 2668,75 € 1067,50 € 533,75 € 373,63 € 266,88 € 160,13 € 80,06 € 26,68 €

*dom s obytnou plochou 100 m², cena plynu 0,427 €/kWh, efektivita vykurovania 80 %

Celulózová izolácia je základ pre kvalitný pasívny dom

Na pasívne domy sa kladú vyššie nároky z hľadiska nielen projekčnej prípravy, vypracovania konštrukčných detailov a odbornej realizácie ale hlavne z hľadiska zateplenia.
Celulózová izolácia je vďaka svojmu vysokému tepelnému odporu a dlhej životnosti vhodná tam, kde je na zateplenie kladený ten najvyšší nárok: na zateplenie pasívnych domov.
Na rozdiel od akejkoľvek doskovej izolácie je celistvá, to znamená, neexistujú v nej spoje, ktoré by vytvárali tepelné mosty a umožňovali únik tepla. Izolácia dokonale kopíruje všetky dutiny a medzery v stavebnej konštrukcii. Navyše, v porovnaní s minerálnou vlnou a sklenou vatou po čase neusadá a zachováva si svoju životnosť až 50 rokov.

Postup zateplenia

Zateplenie pasívneho domu sa robí spravidla hneď po opláštení stien. Celulózovú izoláciu aplikujeme pomocou špeciálnych trysiek. Drevené steny pasívnych domov sa dajú v jednej vrstve vyplniť fúkanou celulózou až do hrúbky 40 cm. Aplikačné trysky zabezpečujú vysokú homogenitu a hustotu tepelnej izolácie. Po ich použití nedochádza k usadaniu izolácie ani vo vysokých stenových moduloch. Zateplenie pasívneho domu fúkanou celulózovou izoláciou trvá dva až tri dni.
Na spevnenie konštrukcie sa z vnútornej strany obvodových stien montujú OSB dosky. Tieto dosky neprepúšťajú vodné pary, a preto sa nepoužívajú z vonkajšej strany. Aby bola zabezpečená difúzna otvorenosť konštrukcie, je dom zvonku opláštený drevovláknitými doskami. Na tieto dosky sa nanášajú difúzne otvorený fasádny systém (napríklad Baumit Open) alebo sa montuje drevený obklad.

Naše referencie

Máte záujem o zateplenie pasívneho domu? Kontaktujte TopTerm.