Drevostavby

Každý, kto sa rozhodne pre drevostavbu, premýšľa nad úsporou energie. A úspora energie ide ruka v ruke s dokonalou tepelnou izoláciou.

Ďalšou veľkou výhodou drevostavieb je možnosť vynechať mokré procesy. To urýchľuje výstavbu a o to skôr sa môžete nasťahovať. Nosnú konštrukciu drevostavby tvoria drevené hranoly alebo fošne. Tie sú z vnútornej strany obité OSB doskami. Prelepením spojov OSB dosiek vznikne vzduchotesná rovina, ktorá zabráni vniknutiu vlhkosti do konštrukcie. Podobne je možné použiť parozábranu alebo parobrzdu.

Z vonkajšej strany fasády je najvhodnejšie použiť difúzne otvorený zatepľovací systém, napríklad dosky dosky Hofatex UD alebo Hofatex System s minerálnou omietkou Caparol EcoLine alebo Baumit Open. Druhým, nemenej dobrým riešením sú odvetrané fasády z cemento-trieskových dosiek alebo drevený obklad. Takto difúzne otvorená konštrukcia je základom pre dlhú životnosť a vysokú kvalitu stavby.

Tepelná izolácie je veľmi dôležitá pre kvalitu a dlhú životnosť drevostavby. Zateplenie fúkanou celulózovou izoláciou dokáže dokonale vyplniť duté steny drevostavby. Pri použití doskovej izolácie ostávajú nezateplené spoje a rôzne detaily, čím vznikajú tzv. tepelné mosty. Fúkaním izolácie pod vysokým tlakom vzduchu sa vyplnia aj tie najmenšie detaily.

Aby sme mali istotu, že si izolácia udrží svoj objem aj po čase, používame pri jej aplikácie tieto objemové hustoty:

Objemove hmotnosti zateplenia stien drevostavby
Hrúbka dutiny Objemová hmotnosť
10 - 13 cm 55 kg/m3
14 - 17 cm 60 kg/m3
18 - 20 cm 65 kg/m3
21 - 30 cm 68 kg/m3
nad 30 cm 70 kg/m3

Celulózová izolácia CLIMATIZER PLUS, s ktorou pracujeme, pochádza z Kanady. Obsahuje 18 % prímesí, ktoré ju chránia a dávajú jej životnosť viac ako 50 rokov. Navyše je jej aplikácia certifikovaná.

Steny drevostavby v nízkoenergetickom štandarde zatepľujeme 18 cm fúkanej izolácie a 5 cm drevovláknitej dosky Hofatex UD. Takto dosiahnete tepelný odpor 5,67. Pre pasívny štandard je možné použiť 40 cm fúkanej celulózy a 8 cm drevovláknitej dosky Hofatex UD. Tepelný odpor tak bude až 11,88. Môžete si teda vybrať hrúbku tepelnej izolácie podľa energetickej náročnosti, ktorú chcete dosiahnuť.

Stropy drevostavieb bývajú sadrokartónové, zavesené na priehradových väzníkových krovoch. Tie sa dajú veľmi dobre zatepliť voľným fúkaním celulózovej izolácie. Viac nájdete na stránke o zateplení stropu bungalovu.

Technické podrobnosti o celulózovej izolácii.
Cenník zateplenia drevostavby.

Chcete zatepliť drevostavbu? Kontaktujte TopTerm.