Nízkoenergetické domy

Nízkoenergetické domy sú ekologické stavby s nízkymi nárokmi na spotrebu energie, postavené z materiálov, ktoré nezaťažujú životné prostredie. Takéto energeticky efektívne budovy majú niekoľkonásobne nižšie náklady na vykurovanie v zimnom a na ochladzovanie v letnom období. Kvalitu nízkoenergetického domu určuje kvalita jeho detailov, kvalita tepelnej izolácie (bez tepelných mostov) a samozrejme, jej životnosť. Na trhu dnes existuje tepelná izolácia, ktorá garantuje záruku až 20 rokov. Ide o fúkanú celulózovú izoláciu Climatizer Plus.

Dôležité je zateplenie!

Pri nízkoenergetickom dome sa hlavným atribútom stáva energetická efektívnosť, pri ktorej sa predpokladá minimálny únik tepla. Túto požiadavku je možné dosiahnuť iba kvalitným zateplením. Je preto dôležité vybrať si izoláciu s dostatočnou hrúbkou, vhodným tepelným odporom a vysokou tepelnou kapacitou. Práve tepelná kapacita chráni nízkoenergetický dom pred prudkými zmenami teploty vznikajúcimi vplyvom počasia alebo striedaním dňa a noci.

Celulózová izolácia v nízkoenergetickom dome

Vďaka fúkaniu sa tepelná izolácia dostane skutočne všade. Pre svoju dlhú životnosť a stálosť je vhodná tam, kde je na zateplenie kladený ten najvyšší nárok: pri stavbe nízkoenergetického domu. Nájdeme ju dokonca aj na Antarktíde ako izoláciu v polárnych staniciach. Na rozdiel od akejkoľvek doskovej izolácie je celistvá, bez spojov, ktoré by vytvárali tepelné mosty a umožňovali únik tepla. Izolácia dokonale kopíruje všetky dutiny a medzery v stavebnej konštrukcii. Navyše, v porovnaní s minerálnou vlnou a sklenou vatou po čase neusadá a zachováva si svoju životnosť až 50 rokov. Sklená alebo kamenná vlna sa veľmi ťažko zbavuje vlhkosti, preto nie je vhodná do difúzne otvorenej konštrukcie. Do nich je o mnoho vhodnejší Climatizer Plus, ktorý veľmi dobre transportuje vlhkosť. Táto vlhkosť môže byť v stene zabudovaná napríklad v drevenej konštrukcii stavby alebo môže preniknúť z interiéru cez spoje a diery v parozábrane.

Postup zateplenia

Zateplenie nízkoenergetického domu sa robí spravidla hneď po vonkajšom opláštení stavby. Celulózovú izoláciu aplikujeme ako jemne zvlhčený nástrek do stenových konštrukcií z vnútornej strany v hrúbke 14 až 20 cm. Vonkajšie opláštenie chráni izoláciu pred dažďom a vetrom. Po niekoľkých dňoch izolácia vyschne a stuhne. Vytvrdnutá izolácia je odolná voči usadaniu a zároveň je úplne homogénna. Zateplenie nízkoenergetického domu fúkanou celulózovou izoláciou trvá jeden až dva dni.

Výhody

  • v porovnaní s minerálnou vlnou a sklenou vatou celulózová izolácia po čase neusadá
  • jediná izolácia s garantovanou zárukou až 20 rokov!
  • izolácia bráni šíreniu ohňa a zvyšuje požiarnu bezpečnosť
  • odpudzuje hlodavce a hmyz, je prírodná, bez zápachu, zdravotne vyhovujúca a príjemná na dotyk
  • aj v prípade zatečenia izolácia rýchlo vyschne a nestratí svoju izolačnú schopnosť
  • izolácia je celistvá - bez spojov, cez ktoré by unikalo teplo a dokonale kopíruje všetky dutiny a medzery
  • bezodpadová technológia

Naše referencie

  • zateplili sme viac ako 20 nízkoenergetických domov po celom Slovensku
  • úzko spolupracujeme s architektmi, projektantmi, ktorí sa špecializujú výlučne na nízkoenergetické domy.

Cenník zateplenia nízkoenergetického domu.
Máte záujem o zateplenie nízkoenergetického domu? Kontaktujte TopTerm.