Sklená vata

Sklená vata - Výhody a nevýhody

Výhody Nevýhody
pomerne jednoduchá manipulácia problematické presné rezanie, najmä šikmé
široký sortiment zdraviu škodlivý materiál
mechanická pevnosť a pružnosť rýchle starnutie – láme sa a padá
jednoduchá manipulácia nepríjemná manipulácia – pichá
dostupnosť a požiarna odolnosť  

Sklená vata - Ukladanie izolácie

Obrázok schématicky ukazuje ukladanie 1. a 2. izolačnej vrstvy. Presahujúce rohy sa odrezávajú. Dosky 1. a 2. vrstvy sú navzájom posunuté o polovicu šírky pásu.

Sklená vata

Iba na reklamných fotografiách sa všetci tešia, usmievajú, dolu pobehujú deti. Opak je ale pravdou: Tento materiál pichá a hryzie ešte 3 týždne. Ak sa pri neopatrnej manipulácii s materiálom alebo s odevom vnesú do obytných priestorov úlomky, môže z toho byť poriadna šlamastika. Pracovný priestor je plný úlomkov - pri lepšom osvetlení v miestnosti silnou lampou uvidíte obrovské množstvo drobných lietajúcich úlomkov, preto vždy používajte respirátor, lebo najjemnejšie úlomky nie sú voľným okom viditeľné.

Na samostatnom obrázku je ukladací plán 1. a 2. izolačnej vrstvy. Tretia vrstva ide vodorovne naprieč. Vždy je lepšie použiť dve tenšie vrstvy, ako jednu hrubú.

Stretávam sa s ľuďmi, ktorí nepoužívajú ochranné pomôcky. Títo ľudia trpia trvalým opuchom rúk, tváre, krku, majú dýchacie problémy. Môžete nám veriť.
(Pred nedávnom mi jeden majster z BA - Trnávky, ktorý pracuje u veľkej stavebnej firmy rozprával popri robote u neho príbeh o sklenenej vate, ktorý skončil na hrobárovej lopate.)

Starnutie materiálu sa prejavuje krehnutím, samovoľnou lámavosťou, stratou objemu, čím sa radikálne znižuje jeho izolačná schopnosť. Strata objemu o 1/3 je patrná už po 3 rokoch.
Komprimované materiály sú veľmi "riedke".

Z priložených fotografií je vidieť, že materiál je náročný na spracovanie. Najmä šikmé rezy na spodnej hrane strechy, v úžľabí alebo na bočných hrebeňoch sú iba málokedy urobené dôsledne. Ak sa rozhodnete pre tento materiál a záleží vám na kvalite, kúpte si ochranné pomôcky a obetujte sa pre dobro veci - urobte si to sami.

Pozrite sa prečo je celulózová izolácia lepšia ako sklená vata.